Havneræs i Ry Roklub 1. december - 5 eller 10 km kajakløb for alle

10. november 2024 13:47 , af Susanne Dixen

Velkommen til Havneræs i Ry Roklub ..............................

Ry Roklub glæder sig til at se rigtig mange juleglade roere til kajakløb på Birksø og Gudenåen. Alle frigivne kajakroere kan deltage. Der dystes om æren ved at vinde, men det er også sejt bare at være med og få oplevelsen. Skal man ikke ro, kan det være sjovt bare at kigge forbi og opleve det liv, som forhåbentlig langt over 100 kajakroere kan skabe fra kl. ca. 10. Starten går kl. 11.00.

Efterfølgende kan der af deltagerne købes en varm ret, og der vil være kaffe og julesmåkager til alle. Der trækkes lod om forskellige gaver, herunder sponsorgaver fra Max Kayak, på deltagernummeret. 

Deltaljer og information om tilmelding findes på:

https://www.havneraes.dk/

Til deltagere fra Ry Roklub. Vi vil opfordre til, at dem, der tilmelder sig, koordinerer vedr. eventuelle ønsker til bestemte kajakker. I kan følge med på hjemmesiden under aktiviteter, hvem der tilmelder sig. I år skal alle tilmelde sig direkte denne vej og dermed også betale det lille gebyr med det samme. Rasmus står for tilmeldningerne. 

Vi glæder os til at se rigtig mange (kryds derfor også fingre for, at isen ikke kommer tidligt igen i år)

Arrangørteamet - Rasmus Kierkegaard, Per Hallum, Allan Drescher, Sjef Schlappi og Susanne Dixen