De tre første havkajakker klar i Rokort efter dåb og jomfrutur

3. juli 2026 11:08 , af Susanne Dixen

Gråsælen, Finhvalen og Blåhvalen hedder de tre første havkajakker i Ry Roklub. De er nu klar til brug og fornøjelse for alle havkajakroere med et IPP2 bevis. 

Tur- og kapkajakker har fiskenavne i vores klub. Derfor blev det naturlige valg til navne til de lidt tungere havkajakker havpattedyr. Havkajakkerne er kommet ind under kajakudvalget i tæt samarbejde med bestyrelsen i denne første fase.

Gerda og Lene tog jomfruturen i de to af havkajakkerne. Det forlyder, at de havde en rigtig god første tur. Gerda og Lene har sammen med Max og Louise (nyt medlem) lige afsluttet deres IPP uddannelse hos Silkeborg Kajakklub, hvortil vi tidligere har annonceret efter deltagere. 

Lidt praktisk information

De tre havkajakker er købt på basis af en donation fra Startpuljen i Skanderborg Kommune på 25.000 kr. Vi fik et godt tilbud fra Surfline i Aarhus, således de tre havkajakker kommer med et komplet udstyr inkl. en lille vogn, undtaget dog paddlefloats. For få dage siden har vi desuden fået bekræftelse på yderligere en donation på 39.000 kr. fra Friluftsrådet til køb af flere havkajakker, blandt andet havkajakker til personer med lange ben. I løbet af august begynder vi at orientere os om, hvilke havkajakker vi skal købe. 

På længere sigt er målet, at Ry Roklub fra næste år kan have ca. 10 havkajakker. Hermed vil vi kunne køre kurser for 8 personer med to instruktører. Vi håber at kunne køre instruktion fra næste år - enten ved egen instruktør eller et samarbejde med Silkeborg kajakklub eller andre klubber. 

Vi arbejder p.t. på en plan for placering i vores bådhaller. Konklusionen er, at vi i første ombæring kan finde plads ved at flytte rundt og omprioritere samt sætte et par ekstra stativer op. Det er aftalt med kajakudvalget, at planen skal være, at havkajakker som et start skal placeres nederst i kajakhuset. Lige nu er de placeret i værkstedet. Inriggerudvalget involveres naturligvis også. 

Bemærk venligst, at vi ikke på nuværende tidspunkt kan tage private havkajakker ind i Ry Roklub. Skal det en dag være muligt, vil det kræve en tilbygning eller opbevaring i container, som en del klubber benytter sig af. Betingelsen for opbevaring vil i så fald være på samme vilkår som ved turkajakkerne, hvor der i dag er et km krav. 

 

Tag godt imod havkajakkerne - det bliver spændende at følge. 

På vegne af bestyrelsen og kajakudvalget

Skøn sommer til alle!

Susanne Dixen